
Topla voda s limunom
Najvažniji napitak dana, onaj s kojim treba započeti svaki dan i osobni sine qua non jutarnjih rituala, jedan je od osnovnih ajurvedskih savjeta zdravog života – mlaka limunada.
Dobrobiti tople vode s limunom
Ovaj magični napitak čisti tijelo od toksina, bogat je antioksidansima pa čisti i od slobodnih radikala. Pomlađuje kožu i pomaže u zacjeljivanju rana. Limun je bogat vitaminom C koji popravlja raspoloženje, budi organizam, pomaže protiv depresije, tjeskobe i stresa. Savšen je u borbi protiv astme i drugih bolesti dišnih puteva. Pomaže željezu da se apsorbira u tijelu, pogotovo onom iz namirnica biljnog porijekla. Hidratizira tijelo i nadoknađuje tečnost izgubljenu tokom noći a ispijanjem natašte čisti usnu šupljinu od bakterija koje su uzrok lošeg zadaha te pomaže kod zacjeljivanja rana u ustima, gingivitisa i afti.
Potiče probavu, pomaže kod nadutosti i žgaravice, potiče rad bubrega, čisti jetru i crijeva. Limunov sok sadrži pektine, polisaharide koji smanjuju želju za hranom pa pruža osjećaj sitosti.
Limun je kiselkastog okusa, ali spada u alkalne namirnice i balansira PH vrijednost organizma. To je možda i najveća blagodat ove supernamirnice jer alkalni organizam je zdravi organizam a bolesti nastaju u kiselim sredinama.
Sastojci
- limun
Koraci
U pola litre mlake vode, ne toplije od 45 stepeni Celzijusa, iscijediti sok ¼ limuna i popiti odmah, natašte. Voda ne smije biti vruća, jer će to ukloniti sve blagodati limuna. Pobrinite se da je barem sobne temperature, jer ne smije biti ni hladna. Hladan napitak je, pogotovo ujutro, veliki šok za organizam.
Dovoljno je malo limuna, jedna četvrtina ili manje, jer ne pravite uobičajenu limunadu nego tonik za organizam.
Tolike su dobrobiti tople vode da je dovoljno piti ju samu, bez dodataka. Uvijek se sjetite da je i za pranje posuđa bolje kad se koristi topla voda nego hladna, lakše se peru nečistoće. Sjetite se kad od žeđi posegnete za čašom hladne vode, učinite sebi uslugu i zamijenite je toplom, isperite organizam iznutra. Pogotovo u ljetnim danima će visoke vrućine biti malo podnošljivije, hladnim napicima ljeti samo povećavamo razliku vanjske temperature i vlastite unutarnje.
Ako ne podnosite kiselost limunade, može se dodati kašikica meda. Jedino vodite računa da se ni med ne treba koristiti u neograničenim količinama, a pogotovo ujutro. U slučaju da kuru tek započinjete i limunada vam je nezamisliva bez šećera, najbolja alternativa je organski lokalni med. Kad se naviknete na okus, život će vam biti nezamisliv bez ovog jutarnjeg eliksira.
Toplu limunadu možete osvježiti drugim supernamirnicama, poput prstohvata ljute paprike što će dodatno pobuditi metabolizam i pojačati cirkulaciju. Ili s kurkumom, sa đumbirom koji će olakšati stomačne tegobe, ili ceylonskim cimetom koji će pomoći u regulaciji šećera.
Za mlaku limunadu s kurkumom u jednu šolju tople vode umiješajte ¼ kašikice kurkume u prahu i malo soka limuna. Napitku po želji dodajte prstohvat cimeta, kap meda, kašikicu kokosova ulja. Ako se kurkuma slegne na dno, miješajte vodu dok pijete.
Za napitak s đumbirom, komadić od 2-3 cm svježeg korijena đumbira sameljite ili izrežite na komadiće pa prokuhajte u vodi nekoliko minuta. Kad se ohladi stavite kašikicu meda i iscijedite sok pola limuna te sve dobro promiješajte. Ovaj napitak konzumiran ujutro natašte pokreće metabolizam i sagorijevanje masnoća bez gubitka energije te pomaže sniziti kolesterol. Đumbir se preporučuje i prilikom svih stomačnih neugoda i probavnih smetnji.
Kad pijete naiskap, zaboravite disati a stomak se napuše. Važno je da pijete gutljaj po gutljaj, da dišete između gutljaja. Nemojte čekati da ožednite do krajnjih granica, to je već znak dehidriranost. Svako malo pijte vodu, višak će izaći.
Organizmu najviše koristi ako mlaku limunadu popijete ujutro natašte, ali dobra je u bilo koje doba dana. Zapravo, zašto ne biste sad popili jednu čašu?