Ružmarin ili rusmarin je cijenjena začinska i ljekovita biljka. Ime je dobio po latinskim riječima ros i marinus, u prijevodu morska rosa, jer je za njegov rast povoljan morski povjetarac koji donosi vlagu. Mediteranska je grmolika biljka, zimzelenih igličastih listova i plavkastih cvjetova. Voli sunčane i kamenite krajeve (tlo bogato kalcijem), ne zahtjeva puno vlage. Lako se uzgaja u vrtovima i cvjetnim loncima te se može uspješno uzgajati tokom cijele godine, ali ga je zimi potrebno zaštititi od hladnoće ili unijeti unutra. Cijela biljka se može iskoristiti, no najširu upotrebu imaju listovi koji se beru u kasno proljeće ili rano ljeto.
Skladištenje
Ukoliko kupujete svježe grančice ružmarina, obratite pažnju da su igličasti listovi svježe tamnozelene boje, bez žutih ili tamnih mrlja. Čuvajte ih u frižideru nekoliko dana umotane u djelomično vlažnom kuhinjskom papiru ili uronjenih krajeva u vodu. Svježu biljku je moguće koristiti u spravljanju jela, uskladištiti u alkoholu, vinu, octu, maslinovom ulju ili napraviti maslac sa začinskim biljem.
Kako bi se osušeno bilje sačuvalo za dužu upotrebu, treba ga pažljivo pohraniti. Hlapljivo bilje, tj. biljke s eteričnim uljima najsigurnije ćemo pohraniti u metalnim posudama, obložene kuhinjskim papirom. Ostale se biljke mogu spremiti u papirnate kutije, platnene ili papirnate vrećice, obješene u prozračnim i suhim prostorijama. Staklenke koristiti samo za kraće pohranjivanje bilja.
Svaka posuda treba biti označena nazivom biljke, datumom branja i načinom primjene.
Najbolje je pohraniti zasebno svaku vrstu biljke a naknadno kombinirati i miješati. A kako i ljekovite biljke gube na vrijednosti ne treba ih pohranjivati u velikim količinama ako ih nećemo upotrebljavati.
Sušenje
Sušenje bilja u snopovima je najbolja metoda sušenja biljaka dugih stabljika, kao što su lavanda, žalfija i ružmarin. Od ubranih stabljika se formiraju snopovi i zavežu kanapom. Snopovi se okače da vise naopačke na prozračnom i sjenovitom mjestu, odnosno u hladu, na mjestu koje ima dobru cirkulaciju zraka i nema prašine. Pohrani se pristupa kad listovi postanu krhki na dodir i lako se odvajaju od stabljike. Potezom ruke od kraja prema vrhu grančice skinite osušene igličaste listove i spremite ih u čvrsto zatvorenu posudu na hladno, tamno i suho mjesto do 6 mjeseci.
Destilacijom listova dobije se eterično ulje ružmarina. Uz eterično ulje, ružmarin sadrži smolu, tanin, gorke tvari i male količine saponina.
Postoji nekoliko kemotipova (kemotip je ista vrsta biljke, koja ovisno o mjestu rasta, daje ulja različita hemijskog sastava, stoga i različita djelovanja). Poznavanje kemotipa iznimno je bitno jer, primjerice:
- ružmarin verbenon koristi se u kozmetici, a ostali se izbjegavaju;
- ružmarin verbenon povoljno djeluje na rad jetre uzet oralno, dok se ostali kemotipovi ne uzimaju oralno, jer mogu oštetiti jetru;
- najbolji analgetik (sredstvo protiv bolova, primjerice kod artritisa) je ružmarin kamfor, a ružmarin verbenon nema nikakav utjecaj na bol.
Kemotip cineol: potiče perifernu cirkulaciju, stoga se koristi kod “hladnih ruku i nogu” i celulita, a uzet inhalacijskim putem olakšava iskašljavanje.
Kemotip verbenon: koristi se u kozmetici za njegu kože, pogotovo mješovite i oštećene kože, razrijeđen, u hladno prešanim nerafiniranim biljnim uljima. Oralnim putem koristi se kao blagi koleretik, potičući kolanje i lučenje žuči. Inhalacijskim putem koristi se kao dobar mukolitik (razrjeđuje nakupljenu sluz u dišnom sustavu i olakšava iskašljavanje).
Kemotip kamfor (tipičan za Dalmaciju): koristi se vanjskom primjenom kao analgetik kod reumatoidnog artritisa, udaraca i bolnih mišića nakon tjelovježbe i napornog rada. Koristi se u kremama, uljima i gelovima.
Ružmarin kao lijek
Esencijalno ulje ružmarina koristi se u aromaterapiji za povećanje koncentracije, pamćenja i opuštanje od stresa. Ružmarin potiče cirkulaciju i tok krvi prema mozgu, te na taj način poboljšava koncentraciju i liječi glavobolju. Zato biste mogli malu lončanicu ružmarina staviti na radni stol.
Vanjska primjena
Kupka od ružmarina
Kupka s ružmarinovim uljem djeluje relaksirajuće na čitav organizam tako da će pomoći protiv stresa, a odlikuje se i antimikrobnim svojstvima. Dodajte vrućoj vodi u kadi 5 – 10 kapi ružmarinova ulja. Odličan dodatak kupki uvijek je krupna morska sol. Ružmarin dodan u kupku za kupanje jača i osvježava osobito prilikom oporavka od bolesti, jer stimulira limfni sistem, pojačava izlučivanje tekućine iz organizma, jača izmjenu tvari u tkivima, te tako ublažava bolove u mišićima i zglobovima.
Tonik za kosu i vlasište
Koristi se u losionima za kosu ne samo zbog ugodnog svježeg mirisa koji podsjeća na more, već i zbog stimuliranja korijena kose i sprečavanja preuranjene ćelavosti. Za poticanje rasta kose trebalo bi nekoliko kapi ulja umasirati u tjeme, a zatim isprati. Pomaže i u prevenciji peruta. Ružmarin će učiniti da kosa bude mekša i da brže raste jer njeguje i jača kosu te stimulira vlasište. Za tonik za kosu i vlasište zgnječite dvije kašikice lista sušenog ružmarina i skuhajte u 300 ml vode. Tonik nanesite na kosu i vlasište, počevši od vrhova, nakon šamponiranja. Za jačanje kose nekoliko kapi eteričnog ulja se može dodati regeneratoru ili šamponu. Tamna kosa može se posvijetliti ako se otopina ružmarina doda u vodu za ispiranje.
Otopina ružmarina može se upotrijebiti kao osvježujući tonik i za zatezanje kože.
Mađarska vodica koristi se za vanjsku primjenu, a služi za vraćanje vitalnosti paraliziranim ekstremitetima. Pomiješaju se svježi vrhovi ružmarina u punom cvatu s alkoholom. Smjesa odstoji četiri dana a zatim se procijedi. Mađarska vodica se pokazala vrlo korisnom u liječenju gihta u rukama i nogama, a primjenjuje se tako da se vodica snažno utrlja u kožu. Ime je dobila po mađarskoj kraljici koja je blagodati ružmarina iskoristila za oporavak i pomlađivanje.
Unutarnja primjena
Vanjska primjena eteričnog ulja ružmarina vrlo učinkovito ublažava bolove kod reumatskih bolesti, međutim unutarnja primjena ulja izaziva probleme s probavom i bubrezima, a veća količina može biti otrovna. Stoga se preporučuje čaj koji blagotvorno djeluje na opuštanje mišića uključujući i one kod probavnih smetnji ili menstrualnih grčeva.
Čaj od ružmarina
Mladi vrhovi, listovi i cvijet mogu biti pripravljeni kao čaj, koji je dobar lijek za glavobolje, grčeve u želucu, prehlade i živčane bolesti. Ukoliko patite od depresije, inhalacija pare čaja ružmarina će vam pomoći u liječenju. Čaj ružmarina blagotvorno djeluje i na opuštanje mišića, probavne smetnje i menstrualne grčeve.
Priprema čaja od svježeg ružmarina: jednu kašikicu listića ružmarina prelijte s 200 ml kipuće vode, nakon 5 minuta čaj je spreman.
Priprema sa suhim ružmarinovim listom: Za 1 šolju čaja koristiti pola kašikice ružmarina. Čaj suhog ružmarina aromatičnije je od svježeg i potrebna je manja količina za pripremu.
Ocat četvorice lopova je ocat sa začinskim biljem, za kojeg je vezana legenda da je u Srednjem vijeku liječio od kuge. Sastoji se od octa, u koji je namočena kadulja, timijan, lavanda i ružmarin, te dodatka bijelog luka. Osim te osnovne mješavine, u ocat se mogu dodati i drugi začini ili ljekovite biljke, kao što su ruta, menta ili pelin. Ocat četvorice lopova danas se prodaje u Provansi kao antiseptično sredstvo.
Ružmarinovo vino dobiva se tako što se otkinu mladice zelenog ružmarina te ih se prelije bijelim vinom. Nakon nekoliko dana smjesa se procijedi i spremna je za upotrebu. Ružmarinovo vino stimulira mozak i živčani sustav, poboljšava cirkulaciju i rad bubrega te dobar je lijek za glavobolju.
Ružmarin u kulinarstvu
Ružmarin se najčešće koristi u mediteranskoj kuhinji. U malim količinama, izvrstan je začin za juhe, pečenja i meke sireve. Kako bi poprimilo aromu, u jelo se stavi stručak ružmarina, koji se poslije izvadi. Zajedno s timijanom, origanom, majoranom i čubrom sastojak je čuvene mediteranske mješavine začinskog bilja – provansalske trave, koja se koristi u pripremi variva i jela s paradajzom. Ružmarin pojačava aromu paradajza, bundeve, krompira, patlidžana, graška i leće. Pečeni krompir uz dodatak ružmarina je izvrstan obrok ili prilog.
Začinsko bilje u ulju i octu
Svježe grančice ružmarina mogu se pohraniti u maslinovo ulje da se dobije aromatizirano ulje za preljev na salate i druga hladna jela. Umjesto u kockicama leda, usitnjeno začinsko bilje može se zamrznuti u posudicama pomiješano s malo ulja. U ulju zamrznuto začinsko bilje može se koristiti kao oblog.
Ocat je bolji konzervans od ulja pa u njemu, nakon što ga procijedimo, možemo ostaviti nekoliko svježih grančica bilja za ukras. Začinski ocat može trajati godinama, a treba ga čuvati na tamnom i hladnom mjestu. Začinski ocat može se uzimati kao lijek, tonik ili za preventivu.
Ubrati 150 g svježe začinske biljke ili mješavine bilja te staviti u staklenku i lagano zgnječiti da bilje otpusti aromu. Bilje preliti s 1 litrom octa ili ulja, ocat zatvoriti a ulje prekriti, te staviti na toplo i svijetlo mjesto. Nakon što odstoji 15-20 dana, uz svakodnevno protresanje, ocat ili ulje procijediti u bocu i zatvoriti čepom od pluta.
Maslac s ružmarinom
U 100 g omekšanog maslaca umiješati 3 kašike usitnjenog svježeg ružmarina, 1 kašiku soka od limuna i malo soli. Smjesu staviti na plastičnu foliju i pomoću folije valjkasto oblikovati. Maslac zamotati u plastičnu foliju i čuvati u frižideru najviše sedam dana, zamrznut može trajati 2-3 mjeseca.
Veganski ‘sir’ s ružmarinom
Potrebno je:
- 230 g (1 šolja) indijskog oraha, sirovog i neslanog, namakanog u filtriranoj vodi 4 sata, procijeđen
- 120 ml (½ šolje) vode
- 2 česne bijelog luka
- 2 kašike suhog ružmarina
- ½ kašikice himalajske ružičaste soli
Sve sastojke staviti u blender i miješati dok se ne dobije kremasta smjesa. Neka prenoći u frižideru da se dobije bolja struktura. Servirati sa svježim povrćem poput štapića krastavca, celera i mrkve. Recept se može prilagoditi za jaču aromu ili drugu vrstu začinskog bilja.
Napomena: list ružmarina ne smiju koristiti ljudi sa žučnim kamencima i visokim krvnim tlakom. Alergijske reakcije su rijetke, u slučaju nastanka odmah prekinuti terapiju. Izbjegavati u trudnoći.
(hvala wikipedia, alternativa-za-vas, malaekosjemenarna)